Czym charakteryzuje się mundur galowy polskich Wojsk Lądowych?
- Szczegóły
Każdy pracownik służb mundurowych, rozpoczynając swoją pracę, otrzymuje kilka kompletów umundurowania, które stosowane są w różnych sytuacjach. Okazje takie jak święta, wystąpienia czy marsze wymagają eleganckiego, wyjściowego stroju, który pełni istotną funkcję wizerunkową. Na takich uroczystościach wykorzystywany jest mundur galowy. Czym się on charakteryzuje w przypadku Wojsk Lądowych? Odpowiadamy w artykule.
Jakie elementy składają się na mundur galowy Wojsk Lądowych?
Mundur galowy Wojsk Lądowych występuje w wersji letniej oraz zimowej, a także wykonany jest w większości z materiału w kolorze khaki. W jego zakres wchodzą takie elementy, jak:
- nakrycie głowy (rogatywka, beret, furażerka lub kapelusz podhalański),
- koszula w kolorze białym (z długimi lub krótkimi rękawami),
- kurtki letnie i zimowe,
- spodnie i spódnice,
- buty (półbuty galowe, botki zimowe lub kozaki).
Ponadto w skład munduru galowego wchodzą rozmaite akcesoria, takie jak krawat, spinki do mankietów, rękawiczki, sznur galowy czy pasek skórzany. Co istotne, istnieje różnica pomiędzy umundurowaniem damskim i męskim. W przypadku munduru dla kobiet krój poszczególnych elementów dopasowany jest do kobiecej figury.
Jakie cechy powinien mieć mundur galowy?
Choć mundur galowy nie jest tak często wykorzystywany, jak umundurowanie ćwiczebne czy też polowe, musi cechować się wysoką jakością wykonania. Pełni on bowiem funkcję nie tylko praktyczną, ale też reprezentacyjną, w dużej mierze wpływając na elegancki, poważny wizerunek służb wojskowych podczas ważnych uroczystości państwowych i wojskowych.
Powinien być więc wykonany z trwałego, odpornego na odbarwienia czy uszkodzenia mechaniczne materiału. Co więcej, musi być wygodny, przewiewny i nie ograniczać ruchów. Żołnierze Wojsk Lądowych muszą w nim bowiem spędzać niekiedy nawet wiele godzin, w związku z czym ważne jest, by czuli się komfortowo.