Czym charakteryzują się mundury kolejowe?
- Szczegóły
Kolejnictwo ma w Polsce długą i bogatą historię. Ze względu na położenie geograficzne, to właśnie polska kolej tworzyła wiele niezwykle ważnych szlaków międzynarodowych, dzięki czemu mogła prężnie się rozwijać. Profesja kolejarza zawsze obdarowywana była estymą. Zawód ten często stawał się rodzinną tradycją, a noszenie munduru powodem do dumy. Mundur jest wszak nie tylko rozpoznawczym znakiem pełnienia służby. Symbolizuje tradycję i etos kolejarza. Po czym można rozpoznać kolejowy uniform?
Po czym poznać kolejarza?
Choć mundury kolejarzy różnią się nieco w zależności od firmy przewożącej, rozpoznanie ich nie stanowi problemu. Najlepiej powszechny jest zestaw reprezentacyjny składający się ze schludnej marynarki połączonej ze spodniami. Mundury kolejowe w wersji damskiej to dopasowane do sylwetki żakiety i ołówkowe spódnice lub eleganckie spodnie. Zauważalne są także znaki firmowe, takie jak logo i barwy przewoźnika. Nie ma jednak bardziej charakterystycznego elementu niż słynne czapki kolejarskie z niewielkim czarnym daszkiem i srebrnym orłem.
Rodzaje mundurów kolejowych
Przepisowy ubiór dla osób pracujących przy kolei dzieli się na dwie kategorie: reprezentacyjną i praktyczną. Wybór munduru zależy od pełnionej funkcji oraz okoliczności, w jakich ma być prezentowany.
Kolejowy mundur reprezentacyjny przeznaczony jest do codziennej pracy osób obsługujących pociągi. Noszą go na przykład konduktorzy i maszyniści, ale też dróżnicy, przejazdowi i kasjerzy. Te osoby reprezentują zakłady kolejowe i na co dzień mają bezpośredni kontakt z pasażerami. Ich uniform musi być więc wygodny i praktyczny, ale też elegancki i dopasowany do sylwetki.
Mundur praktyczny został zaprojektowany dla Straży Ochrony Kolei i ochrony dworców. Ze względu na specyficzny rodzaj służby, ubiór ten musi być przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. Charakteryzuje się dużą liczbą kieszeni oraz możliwością montażu dodatkowych modułów dostosowanych do przechowywania wyposażenia.