Czy mundurki szkolne to relikt przeszłości?
- Szczegóły
Mundurkiem szkolnym nazywamy ujednolicone ubranie, którego wygląd i cechy charakterystyczne różnią się w zależności od reprezentowanej szkoły lub obowiązujących przepisów ogólnokrajowych. Strój ten noszony jest przez dzieci oraz młodzież w szkołach podstawowych oraz średnich. Mundurki szkolne obowiązują do dziś w wielu krajach na całym świecie, np. USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, czy Japonii. Czy polskie wersje strojów uczniowskich są reliktem przeszłości, który dziś widujemy jedynie na starych fotografiach?
Obowiązek noszenia mundurków szkolnych
Mundurki szkolne funkcjonowały w Polsce już w XIX wieku i od tego czasu przeszły wiele zmian. Obowiązujący krój oraz kolor stroju były ustalane odgórnie, najczęściej przez władze placówek edukacyjnych. Na tradycyjne mundurki składały się zazwyczaj: granatowa spódniczka lub eleganckie spodnie oraz koszulka z białym kołnierzykiem. W późniejszych latach klasyczne stroje szkolne uzupełniono o fartuszki, do których przyszywano tarczę, na której widniała nazwa miejscowości oraz numer i nazwa danej szkoły.
Obecnie w Polsce nie funkcjonują już odgórne przepisy mówiące o obowiązku noszenia przez uczniów jednolitych strojów. Każda placówka edukacyjna może samodzielnie przyjąć takową zasadę, z czego szczególnie chętnie korzystają szczególnie władze szkół prywatnych przywracający tradycję noszenia mundurków. Okazuje się więc, że jednolite stroje szkolne stają się coraz bardziej powszechne. Niejednokrotnie zdarza się, że to właśnie uczniowie wyrażają chęć noszenia mundurków, które pozwalają podkreślić przynależność do danej społeczności oraz wzmocnić integrację dzieci i młodzieży, która w ten sposób wyraża dumę oraz przywiązanie do swojej szkoły.
Co wpływa na rosnącą popularność jednolitych strojów szkolnych?
W większości przypadków mundurki szkolne przybierają tradycyjną formę opisywanego stroju składającego się ze spódniczki przed kolano lub spodni na kant oraz białej eleganckiej koszuli z kołnierzykiem. Jednakże, coraz więcej placówek edukacyjnych decyduje się na wprowadzenie bardziej unowocześnionej wersji stroju, np. koszulek polo z wyszytym na niej godłem szkoły, czy też rozpinanego sweterka lub bluzy, które świetnie sprawdzą się w sezonie jesienno-zimowym. Istotnym aspektem jest także możliwość dowolnego wyboru wzoru oraz koloru.
Warto pamiętać o tym, że mundurki szkolne mają wiele zalet, do których zaliczyć można m.in. oszczędność czasu oraz pieniędzy przeznaczanych na kupno ubrań dla dziecka, schludny wygląd uczniów, a także zwiększenie bezpieczeństwa na ternie szkoły i poza nią.